A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

Radzenie sobie ze stresem

Radzenie sobie ze stresem
4.5 (90%) 2 votes

W dzisiejszych czasach ludzie są mocno zabiegani. Każdy człowiek dąży do ideału, dlatego poświęca się codziennie pracy, obowiązkom, nauce, a także rodzinie i przyjaciołom.

Stres w życiu codziennym

radzenie sobie ze stresemWiele sytuacji w życiu codziennym, może wywoływać stres. To stan umysłu, który ma fizyczne objawy. Człowiek pod wpływem stresu nie jest w stanie rozsądnie myśleć. Może czuć się jak ogłuszony i sparaliżowany. Oblewa się zimnym potem i ma dreszcze. Stres w małym stopniu, może być w pewnych sytuacjach motywujący, ale jeśli ma bardzo duże nasilenie i wpływa niekorzystnie na zachowanie, jest groźny więc trzeba mu zapobiegać i szukać sposobów jak sobie z nim szybko poradzić.

Techniki radzenia sobie ze stresem

Jest wiele technik radzenia sobie ze stresem, warto poszukać takiego, który najszybciej pomoże uwolnić się od obezwładniającego stresu. Bardzo popularną techniką jest głębokie oddychanie w sytuacji stresowej. Trzeba się starannie skupić na każdym oddechu, uwolnić umysł i wraz z każdym wydechem, odsuwać od siebie ogromny stres.

Cisza w naturze

Inną interesującą techniką, która skutecznie pozwala uwolnić się od stresu, jest użycie w takich sytuacjach swojej wyobraźni. Polega to na tym, że w sytuacji stresowej wyobrażamy sobie miejsce szczególnie nam bliskie, które wiąże się z przyjemnymi wspomnieniami, albo miejsce całkowicie wymyślone, ale przynoszące spokój. Może to być spokojna plaża, tajemnicza dżungla, mały zagajnik w lesie, czy polana, gdzie panuje tylko cisza, spokój, słychać odgłosy zwierząt, śpiew ptaków, szum strumyka czy morza.

Zamiast stresu przypomnij sobie sytuacje zabawne

W sytuacjach stresowych, można sobie również przypomnieć sytuacje szczególnie zabawne, które wywołają na naszych twarzach uśmiech. Uśmiechanie się a nawet głośny śmiech, wspaniale odpręża i powoduje, że całe ciało się odpręża i nie jest już sparaliżowane stresem. Z pewnością też w sytuacjach wywołujących stres, warto mieć przy sobie bliską osobę, kogoś z rodziny, czy z przyjaciół. Rozmowa z kimś bliskim, szybko niweluje stres. Umysł nie zajmuje się tylko skupianiem na stresującej sytuacji, ale skupia się też na innych kwestiach, co stres znacznie niweluje.

Czy któraś z tych technik pokonywania stresu wydaje Ci się interesująca? Podziel się z nami swoją opinią.

Odbierz ZA DARMO

 • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
 • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

15 komentarzy, też coś dodaj...

 1. Weronika pisze:

  ja mam bardzo stresującą pracę i nie wyobrażam sobie w jakim stanie teraz bym była gdybym nie stosowała technik radzenia sobie ze stresem. fajnie, że dzięki wam mogę poznać kolejne 🙂 niestety stres obecnie to codzienność większości ludzi, więc trzeba umieć jakoś z nim żyć.

 2. Kornelia pisze:

  stres potrafi wykończyć człowieka, nawet najsilniejszego. nie pozwalajmy jednak na to by stres rządził naszym życiem i odbierał nam radość życia. bo w końcu w życiu chodzi o to by się nim cieszyć 😉

 3. Panna Anna pisze:

  ja się odstresowuję medytując. siadam codziennie na pół godzinki albo godzinę w jakimś spokojnym kącie, w zaciszu swojego domu i medytuję. oczyszczam umysł ze wszystkiego, co niepotrzebne (tzn. z negatywnych emocji) i po takiej medytacji jestem o wiele szczęśliwsza.

  • ATRIA pisze:

   medytacja potrafi zdziałać cuda, prawda? 🙂 odkąd ją odkryłam to już wiem jaki jest niezawodny sposób na radzenie sobie z problemami. jak jestem zdegenerowana albo mam jakieś kłopoty to medytuję. w czasie medytacji mój umysł odpoczywa, a ja mogę nabrać dystansu do swoich problemów. jak już skończę medytować to jestem spokojniejsza i mam lepsze samopoczucie, a w takim stanie łatwiej o znalezienie rozwiązania naszych problemów. spróbujcie sami 😉

 4. Marcin Walczyk pisze:

  Stres kiedyś niszczył moje życie. Działo się tak dopóki nie nauczyłem się relaksować. Obecnie dbam o równowagę w moim życiu i pamiętam, że mam prawo do odpoczynku. Dzięki temu jeszcze nie zwariowałem, co nie jest trudne, bo mam bardzo stresującą pracę. Pamiętajcie, odpoczynek jest równie ważny co praca! 🙂

 5. Vivian pisze:

  mnie odstresowuje joga. chodzę na zajęcia 2 razy w tygodniu i po nich zawsze czuję się jak nowo narodzona 🙂 joga jest świetna, bo dzięki niej pracuje się nie tylko nad ciałem, ale także nad świadomością.

 6. Eliza K. pisze:

  ja często używam wyobraźni do tego żeby się uspokoić. np. wyobrażam sobie, że jestem pustej plaży, morska woda obmywa moje stopy, wieje delikatny wiatr, patrzę na niebo, po którym przemieszczają się leniwe chmurki. wtedy odprężam się, oddycham głęboko, niemal czując morską bryzę. stres znika. oczywiście nie na zawsze, ale gdy wraca to ponownie stosuję wizualizację. jak będziecie mieli okazję to koniecznie wypróbujcie ten sposób 😉

 7. DaNutka pisze:

  niestety nie ma uniwersalnego sposobu na stres, ale stres można próbować ograniczać np. poprzez umiejętne zarządzanie czasem. techniki skutecznej organizacji czasu pozwalają oszczędzać czas, a jak znajdujemy czas na wszystkie swoje zadania, to nie odczuwamy już tak dotkliwie presji. a według mnie presja (np. czasu) to właśnie stres.

 8. Celina pisze:

  odkąd nie zapominam o odpowiedniej dawce relaksu na dzień to coraz lepiej radzę sobie ze stresem. jednak jak człowiek jest wypoczęty, a tym samym mniej spięty, to znacznie trudniej wywołać u niego stres 😉

 9. Romek pisze:

  Na walkę ze stresem najlepszy jest po prostu relaks- chwila odpoczynku od codzienności i zapomnienia o troskach. Ja ten spokój odnajduje w muzyce relaksacyjnej.

 10. Mikuś pisze:

  Ja niestety zawsze na stres reagowałem obojętnością. Olewałem wszystko i niech się dzieje wola nieba.. Nie zawsze to wychodziło na dobre

 11. Bakuś pisze:

  Na stres to najlepszy jest relaks 🙂 Ja słucham nagrań relaksacyjnych GErelaxis, świetne na uspokojenie 🙂

 12. Maslak pisze:

  Stres jest najczęstszym powodem nadciśnienia w dzisiejszych czasach

 13. kendzi pisze:

  Nagrania relaksacyjne gerelaxis to mój ulubiony sposób na stres 🙂

 14. kajtyjedziesz pisze:

  odrobina stresu jest potrzebna w niektórych sytuacjach, ale trzeba umieć nad nim panować


Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...