A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

Umiejętności miękkie – jak być dobrym managerem?

Umiejętności miękkie – jak być dobrym managerem?
Oceń wpis

Umiejętności miękkiePodobno albo jesteś przywódcą, albo nim nie jesteś. Zgodzisz się z takim stwierdzeniem?

Jeśli się zgadzasz, to nie wiem czego tu szukasz, zaś jeśli się nie zgadzasz, to znaczy że szukasz rozwiązania na to aby zdobyć umiejętności miękkie, pozwalające Ci na rozwój Twojej osobowości w kierunku bycia liderem, managerem, przywódcą – kimś z kim liczą się inni ludzie, do kogo mają szacunek, respekt, kogo słuchają i za kim idą.

Czy da się zdobyć takie umiejętności miękkie, aby zostać człowiekiem którego opisują powyższe cechy? Jak najbardziej!

Czym są umiejętności miękkie?

Definicji zapewne jest wiele, ale chyba tak najprościej – są to takie umiejętności, które tworzą naszą osobowość. Dlatego tak trudno jest się ich wyuczyć. Ludzie często powtarzają “bądź sobą, to najważniejsze, nie zmieniaj się na siłę”, ale czy Twoim zdaniem to jest dobre podejście? Jeśli jestem bałaganiarzem, nerwusem, brak mi asertywności, łatwo wchodzę w konflikty, to czy po prostu mam to zaakceptować? Ja chcę to zmienić i pracować nad tym.

To fakt, że jedni mają wrodzone predyspozycje do określonych umiejętności miękki, na przykład są “duszami towarzystwa” lub mają talent do organizowania sobie czasu. Jednak to nie znaczy, że nie można się tego nauczyć. Czasem trzeba ciężko pracować, a czasem wystarczy przypatrzeć się na schemat, który można wdrożyć także u siebie.

Aby widzieć różnicę, warto podać kilka umiejętności twardych i miękkich. Do twardych należą między innymi: umiejętność obsługi danego programu, znajomość języka obcego, certyfikat w danej dziedzinie. Umiejętności miękkie to wymienione już powyżej: asertywność (czyli umiejętność odmawiania w sytuacji gdy nasza zgoda nie byłaby dla nas do końca korzystna), dobra organizacja czasu, łatwość nawiązywania kontaktu.

emocje managerUWAGA: Gdy zaczniesz bardziej przyglądać się swoim umiejętnością, to dostrzeżesz że są takie sektory w których umiejętności się ze sobą pokrywają i te miękkie zaczynają być rozwijane w sposób charakterystyczny dla umiejętności twardych, zaś na umiejętności twarde, duży wpływ mają umiejętności miękkie.

Co daje rozwój umiejętności miękkich

Daje bardzo wiele. Kiedy zaczniesz się rozglądać, zauważysz że managerowie, prezesi, przywódcy państw, przywódcy religijni, mają w sobie “to coś”. Coś czego nie zdobędziesz na certyfikowanym kursie szkolenia umiejętności. Patrząc na ich cechy fizyczne i wszystkie inne kwestie zewnętrzne, zobaczysz że są bardzo różni. Nie wszyscy są postawni, przystojni, piękni, nie każdy ma surowy wyraz twarzy, nie każdy jest wysokiego wzrostu (bo gdzieś utarł się stereotyp, że ludzie wysocy wywołują respekt).

Dlaczego jest tak, że jedna osoba trzyma w przysłowiowej garści (jakkolwiek to brzmi) dziesiątki, setki, tysiące, a czasem i miliony ludzi?

Zawdzięcza to właśnie umiejętnością miękkim, interpersonalnym, tym – których nie koniecznie nauczysz się na szkoleniu…

Jak rozwijać umiejętności miękkie?

analiza swotI to jest klucz dzisiejszego wpisu. Nie rozwiniesz w sobie NIC, póki nie zaczniesz siebie analizować. Podkreśl w swojej głowie wielki napis “analizować siebie”. Bo tak naprawdę nie wiesz co masz w sobie zmienić, jeśli tego nie przeanalizujesz. Jeśli w firmie jest źle i coś trzeba naprawić, to zbiera się sztab i analizują punkt po punkcie, czasem dział po dziale, pracownik po pracowniku.

To samo polecam Tobie. Przeanalizuj swoją osobowość, swoje działania, swoją codzienną pracę.

Jak to zrobić? Możliwości i technik jest bardzo wiele. Jedna z popularniejszych to analiza SWOT, którą zna każdy manager, jednak jest tez wiele innych autorskich rozwiązań, między innymi ćwiczenia autoklasyfikacji.

Poświęcasz godzinę, bierzesz kartkę papieru, bierzesz długopis, mazak i kredki i analizujesz (w zależności od techniki). Wielu ludzi na szkoleniach często mówiło, że to nie ma sensu, przecież znają swoje problemy “panie, ja mam problem z bałaganiarstwem i chcę to zmienić”. Ludzie liczą na magiczne zaklęcie w stylu “zaklinam Cię, od dziś nie będziesz bałaganić” i trach.

Niestety takiego zaklęcia nie ma. Dochodzimy do problemu i teraz trzeba go mocno przeanalizować:

 • dlaczego jesteś bałaganiarzem?!
 • co dokładnie robisz w konkretnych sytuacjach?! (np. dlaczego rzucasz tę koszulkę lub skarpetki na podłogę, a nie zaniesiesz ich do prania),
 • jak możesz to zmienić?! (zaproponuj procedury!),
 • jak będziesz to kontrolować (cotygodniowy raport ze swoich działań),

Praktycznie każdy problem i każdą cechę swojej osobowości można tak rozpisać i przeanalizować. To niesamowite, że ludzie dochodzą w pewnym momencie do TAKICH wniosków, o jakich im się nawet nie śniło.

 • A: Nie zabieram głosu na firmowych spotkaniach grupowych, bo boję się, że mnie wyśmieją.
 • B: Co zrobisz jak Cię wyśmieją?
 • A: Zaczerwienię się, będzie stres, będą negatywne emocje, zapadnę się pod ziemię,
 • B: Jakie to ma konsekwencje?
 • A: Będę postrzegany za dziwaka, za kogoś kto nie ma nic mądrego do powiedzenia),
 • B: Jak jesteś postrzegany teraz?
 • A: W sumie za dziwaka, za samotnika, który mało mówi
 • B: Co masz do stracenia?
 • Taka osoba, później się przełamuje, widzi jakie schematy rozmowy działają w grupie z czego się ludzie śmieją, na co reagują, czego nie lubią i nagle przełamuje swoją barierę.

Rozwiązania niekonwencjonalne

Ucz się pilnie w szkole, trzymaj się zasad, bądź zawsze grzeczny, a w życiu będzie ci dobrze, będziesz mieć dobrą pracę i wspaniałe życie.

Jeśli robisz to co robią wszyscy, albo większość, to jesteś jak większość, zarabiasz jak większość, narzekasz jak większość.

 • “Normalny człowiek” nigdy nie wyłamuje się ze schematu i nie robi szokujących rzeczy.
 • “Normalny człowiek” nie jeździ na szkolenia, których koszt pięciokrotnie przewyższa jego miesięczną wypłatę.
 • “Normalny człowiek” nigdy nie skorzystałby z sesji hipnozy lub nagrań hipnotycznych w celu odblokowania jakiegoś problemu, który go gnębi.
 • “Normalny człowiek” nie medytuje, bo to przecież jakaś strata czasu w chwili gdy można pooglądać telewizji.
 • “Normalny człowiek” nie czyta nudnych, specjalistycznych książek, nie analizuje ich, bo to i tak strata czasu.
 • “Normalny człowiek” nie zostaje po godzinach, nie pracuje DLA siebie po godzinach, nie inwestuje w swoje umiejętności i wiedzę, bo przecież wystarczy robić to minimum aby pracodawca nas utrzymał.

Dlatego sam zdecyduj czy chcesz być tym normalnym człowiekiem czy może jednak chcesz osiągnąć coś więcej. A jeśli tak, to zabieraj się do roboty i koniecznie pracuj nad umiejętnościami miękkimi, które są kluczem – co tam kluczem… są wielkimi wrotami do osiągania celów, małych, średnich i życiowych.

Odbierz ZA DARMO

 • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
 • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...