A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

Leczenie nerwicy domowymi sposobami

Leczenie nerwicy domowymi sposobami
2.8 (55%) 4 votes

leczenie nerwicyMasz kołatania serca? Napady natrętnych myśli? Zmiany nastroju o 180 stopni w ciągu kilku minut? Czujesz duszności lub dyskomfort w oddychaniu? Miewasz napady paniki, smutku, a może agresji? Całkiem prawdopodobne, że to nerwica. Jak sobie z tym poradzić?

Leczenie nerwicy u lekarza

Całkiem naturalne jest, że z takimi objawami, najpierw udamy się do lekarza pierwszego kontaktu. Niestety często słyszy się, że lekarze takie sytuacje traktują trochę po macoszemu. Przepiszą jakieś leki na nerwy, doradzą zmianę trybu życia i na tym koniec. Jeśli objawy są poważne, a lekarz pilny, to przepisze nam badania i kolejne konsultacje z ewentualnymi specjalistami. Jednak jeśli w badaniach krwi nie wyjdzie nic niepokojącego, a kardiolog także niczego nie znajdzie, to bardzo często machniemy na to ręką i uznamy, że było to chwilowe. Aż do powtórzenia się kolejnych epizodów.

Nerwica a depresja

Nerwica w wielu przypadkach jest mylona z depresją, jednak da się zauważyć pewne różnice. Nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka, ponieważ odmian jednej i drugiej choroby są setki i z całą pewnością nie każdy rodzaj został sklasyfikowany i opisany. Jedna i druga choroba jest poważna i nie warto jej bagatelizować mówiąc sobie “a bo teraz już jest takie życie i każdy ma stresy”. Każdy ma stresy i w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie ich uniknąć. Jednak jedyne co możemy zrobić aby leczenie nerwicy było skuteczne, to po prostu nauczyć się z nimi obchodzić. Nauczyć się tak współistnieć ze stresem, aby też nas nie dominował, a wręcz motywował do działania.

Leki na nerwice

(UWAGA: tekst nie ma charakteru medycznego, dlatego jeśli Twój problem jest poważny, warto skonsultować się z psychologiem lub lekarzem psychiatrą)

Co zrobi przeciętny człowiek w XXI wieku gdy będzie miał jakiś problem natury zdrowotnej? No oczywiście szuka szybkiego rozwiązania w postaci pigułki. Pigułka na wszystko, więc także na leczenie nerwicy (oczywiste). Reklamy telewizyjne leków, każdego dnia mówią nam “nie ma co się męczyć i zwlekać, bierz pigułkę a Twój problem minie”. I bierzemy, a problem faktycznie mija. Mija na jakiś czas. Pojawia się znów, a my bierzemy już dwie pigułki i trzy, potem już coraz więcej i więcej. Uzależniamy się od leków i nie jest to wina ich składu. Równie dobrze może to być pigułka z efektem placebo. Uzależniamy się od efektu uzdrowienia, bo wierzymy że nic już nam nie pomoże, tylko cudowna pigułka.

Spotykam się z sytuacjami takimi jak ta – pewien Pan na ból głowy łyknął 6 tabletek popularnego leku na ból. Ten człowiek nie zastanawia się nad przyczyną, tylko sukcesywnie łyka swoje tabletki.

Ok, skoro nie pigułki, to jak inaczej? Czy leczenie nerwicy ma jakąś alternatywę?

Techniki leczenia nerwicy

Będą tu opisane rzeczy o których z pewnością wiesz, lecz które strasznie zaniedbujesz. Podejdź do tego pragmatycznie, zapisz sobie nad łóżkiem czy na lodówce te kilka prostych wskazówek, rzeczy których musisz przestrzegać, a zobaczysz, że Twój stan psychiczny bardzo się poprawi.

1. Magnez przy nerwicy

Leczenie nerwicy i nadużywanie kawy nie idą ze sobą w parze.

Leczenie nerwicy i nadużywanie kawy nie idą ze sobą w parze.

Pijesz kawę, ciężko pracujesz fizycznie i psychicznie? Zadbaj o magnes. I NIE CHODZI O PIGUŁKI. Przyswajalność magnezu z pigułek jest żadna. Nie pomogą ani helaty ani inne wynalazki firm farmaceutycznych. Ludzie 100 lat temu nie mieli magnezu, a żyli – jak to wyjaśnisz? Magnez trzeba pozyskiwać z diety. Kasza, ryż, kapusta, pietruszka i wiele wiele innych warzyw, jest bogatych w magnes. Wykorzystaj to i zadbaj o dietę. Jeśli ta jest bardzo monotematyczne, to czas ją urozmaicić! Leczenie nerwicy należy zacząć od podstaw, które mogą być podstawą problemu.

2. Leki przeciwdepresyjne na nerwicę a terapia u psychologa

Te polecam stosować raczej w poważnych przypadkach. Jest na rynku bardzo wiele leków antydepresyjnych, SSRI, TLPD MAO-I i wiele wiele innych. Każda z tych grup polecana jest do nieco innych objawów i stopnia choroby. Jednak nie ma sensu rozpisywać się na ten temat. Każdy psychiatra i psycholog doradzi, że w poważnych przypadkach, warto łączyć farmakologię z terapią u psychologa. Terapia pozwoli dostrzec przyczynę problemu, która nie zawsze będzie oczywista, a następnie pomoże panować nad emocjami.

3. Ruch a nerwica

sport na nerwicę

Sport i ruch bardzo wspomaga leczenie nerwicy

“Ale panie, ja mam dużo ruchu, ja pracuję fizycznie, ja chodzę do pracy pieszo, ja sprzątam”. Ruch powinien sprawiać przyjemność, ale powinien też stanowić wyzwanie. Jeśli jest to spacer z pieskiem, to warto zrobić to dwa razy szybciej, a czasem też dwa razy dalej. Pies na pewno się nie zmęczy, wręcz jeszcze bardziej się ucieszy.

Jeśli jest to rower, to spróbuj zrobić tak, żeby poczuć to wyższe tętno przynajmniej przez 30 minut. Ruch poprawia przemianę materii, wyrzuca te wszystkie toksyny z naszego organizmu, ale co ważne, sprawia że organizm produkuje dużą ilość endorfin, czyli hormonów szczęścia. Po intensywnym wysiłku fizycznym dla własnej przyjemności, poczujesz się wspaniale. Do tego dochodzi oczywiście efekt nagrody “udało się przebiec szybciej, dalej, intensywniej”. Zatem leczenie nerwicy powinno uwzględniać aktywność fizyczną!

4. Techniki alternatywne na nerwicę

Joga, medytacja, autohipnoza, wszelakie techniki relaksacyjne są idealne w walce z nerwicą. Pozwalają nauczyć się spokoju i nieco innego interpretowania otaczającego nas świata. Problemy z którymi borykamy się na co dzień, mogą okazać się śmiesznie łatwe, zaś rozwiązania ich przyjdą nam same.

Szczerze polecam Ci spróbować medytacji we własnym domu. Podejdź do tego na luzie, po prostu siądź w wygodnym miejscu (może być podłoga z oparciem o ścianę czy łóżko), weź kilka głębokich wdechów i po prostu tak trwaj. Nie staraj się niczego aranżować, tylko skupiaj się na swoich zmysłach i na bodźcach, które do ciebie docierają.

Warto dodatkowo wyposażyć się w jakieś ciekawe tło, aby dźwięki sąsiada, szczekających psów i przejeżdżających samochodów nie rozpraszały nas. Idealnie nadają się nagrania typu GErelaxis, które są połączeniem dźwięków natury i dudnień różnicowych. To bardzo skutecznie podnosi efektywność medytacji, ponieważ wprowadza nas w stan tzw. alfa, czyli stan nieco odmiennej świadomości, charakteryzujący się dużym odprężeniem. Prezentację nagrań relaksacyjnych można znaleźć w podkreślonym linku.

Prezentacja GErelaxis

Wyzwanie 21 dni

Leczenie nerwicy nie trwa 1 dzień czy dwa dni czy nawet tydzień, ale z powodzeniem jesteśmy w stanie ją zdominować już w ciągu 3 tygodni, to zaledwie 21 dni. Zrób sobie proste wyzwanie ze wspomnianymi powyżej elementami.

Spróbuj zadbać o dietę, zapewnij sobie ruch minimum 3 razy w tygodniu i zrób coś co sprawi, że leczenie nerwicy będzie szybkie i skuteczne.

Powodzenia!

Odbierz ZA DARMO

  • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
  • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...