A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

Jak nauczyć się angielskiej gramatyki?

Jak nauczyć się angielskiej gramatyki?
4.8 (96.67%) 6 votes

angielska gramatykaParadoks uczenia się gramatyki jakiegokolwiek języka jest taki, że przez pierwsze miesiące, a nawet lata najlepiej się jej nie uczyć. Być może wszyscy humaniści oburzą się okropnie, jednak każdy odnoszący sukcesy lingwista z całą pewnością się ze mną zgodzi.

Małe dzieci nie umieją gramatyki

Przykład podawany przeze mnie na tym blogu już wielokrotnie, ale opowiem to jeszcze raz. Masz małe dziecko? Może siostrzeńca lub dziecko znajomych? Jeśli ma 2 latka, to ledwo potrafi chodzić, ale rozumie wszystko co się do niego mówi. Jeśli ma 3 latka, to prawdopodobnie jest w stanie przekazać Ci każdą informację, że chce mu się jeść, pić, że chce wyjść lub że coś mu się nie podoba. A podkreślmy, że świadomość tego dziecka pozwalała mu wchodzić w jakąkolwiek interakcję w wieku między 6 – 12 miesiącem (i to jedynie “osłuchiwanie się), czyli można powiedzieć, że dziecko dość biernie uczy się języka od 2 i pół roku.

Lekcje gramatyki dla dzieci?

Na ilu lekcjach z gramatyki był taki dzieciak? A jak myślisz – ile czasów udało mu się poznać? A może nauczył się już przypadków?

Nie, nic z tych rzeczy. Jedyne co sprawia, że ten dzieciak potrafi porozumiewać się w danym języku to immersja.

Czym jest immersja? W przypadku języków, to “zanurzenie się w języku”, czyli w środowisku danego języka. To dziecko słucha polskiego 10 – 15 godzin dziennie. Dodatkowo widzi obrazki, które odpowiadają danym słowom, widzi gesty z nimi związane, przez to używa wielu zmysłów.

Reklamy uczące języka?

Dzieci lubią reklamy telewizyjne, piosenki, być może oglądają też programy edukacyjne w których kolorowe postacie w komiczny sposób mówią teksty w stylu “To jest Janek, Janek ma przyjaciela Burka (przyp. psa)”.

Do nauki gramatyki angielskiego, chińskiego czy arabskiego, trzeba…

Dziecko mówi, mówi i mówi. Czasem powie: “mama piciu”, a czasem “skalpety ccelwone” i zazwyczaj jesteśmy w stanie zrozumieć co ma na myśli. Nie szkodzi, że owe dziecko nie powiedziało: Mamo, chciałbym dziś założyć czerwone skarpetki. Zestaw słów który został użyty do tego zdania, jest wystarczający do przekazania informacji.

Tak samo może być w przypadku Twojej nauki. Ludzie tak bardzo boją się mówić w obcym języku, aby nie popełnić błędu gramatycznego. W konsekwencji nie mówią za wiele, choć całkiem sporo rozumieją. Efekt jest taki, że grzecznie przytakują, uśmiechają się, a od czasu do czasu powiedzą nieskładne “yes”.

Olej gramatykę

Zanim opanujesz 16 czasów, wszystkie przypadki (akurat w angielskim ich nie ma) i inne ważniejsze lub mniej ważne zasady, po prostu skoncentruj się na przekazywaniu informacji. A nic nie pomoże w tym tak dobrze jak totalna immersja – zanurzenie się w języku, stworzenie sobie środowiska językowego w 90% składającego się z języka którego się uczysz.

Nie wiesz jak to zrobić? Odsyłam do prezentacji afirmacji do nauki języków lub do wcześniejszych wpisów, które koncentrowały się na nauce języka obcego.

Mam nadzieję, że ta mała notka będzie dla Ciebie inspirująca i w końcu przestaniesz się ograniczać słowami w stylu “ja to nie mam telnetu do języków”, albo że nauka gramatyki angielskiego jest trudna.

Powodzenia.

Odbierz ZA DARMO

 • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
 • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

8 komentarzy, też coś dodaj...

 1. Natural pisze:

  Niestety jak ktoś się chce uczyć do szkoły, to musi umieć gramatykę. Nauka w szkole jest beznadziejna bo uczysz się tylko po to żeby mieć ocenę a nie wiedzę czy umiejętności. Taka immersja jest świetnym sposobem, ale do nauki dla siebie, nie dla ocen.

 2. baron pisze:

  Programy do nauki języka są fajne i im prostsze tym łatwiej zapadają w pamięć i łatwiej się z nich nauczyć. Dla początkujących takie bajki dla dzieci po angielsku będą bardzo dobre a dwie pieczenie na jednym ogniu, dziecko obejrzy bajkę a rodzic się nauczy słówek.

 3. kajtek pisze:

  Takie totalne zanurzenie wymaga poświęcenia sporej uwagi językowi. Mi bardzo pomogły w tym afirmacje językowe. Bardzo szybko przerzuciłem się na myślenie po angielsku i cały czas powtarzałem słówka w myślach.

 4. boromir pisze:

  “Jak uczyć się gramatyki?.. olej gramatykę” trochę bez sensu brzmi, ale jest skuteczne. Jeśli najpierw nauczę się płynnie wymieniać informacje, to z czasem poprawność gramatyczna przyjdzie sama.

 5. Kyle pisze:

  Moim zdaniem gramatyka jest do niczego nie potrzebna jeśli chcemy umieć się dogadać. Gramatyka potrzebna jest w szkole i w pracy, ale w codziennym użyciu da się bez niej obejść.

 6. Atomix pisze:

  Zawsze myślałem że właśnie po prostu nie pisane mi uczyć się języków obcych…bzdura, po prostu nie miałem motywacji!

 7. Wernon pisze:

  Moim priorytetem zawsze były słówka i uczę się słówek już z 4 języka obcego i w każdym się dogadam. Gramatyki nie umiem i nie mam zamiaru się uczyć

 8. Aida pisze:

  Zgadzam się z tym co tu jest napisane. Jako dopełnienie polecam


Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...