A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

Czy warto czytać książki o pewności siebie

Czy warto czytać książki o pewności siebie
4.5 (90%) 2 votes

książki o pewności siebieCzym jest pewność siebie?

Czy to cwaniactwo polegające na tym, że jesteśmy samowystarczalni, opryskliwi i traktujemy innych z góry? A może to umiejętność “pajacowania” w gronie ludzi i bycia zawsze w centrum uwagi?

Moim zdaniem, to umiejętność pozwalająca radzić sobie w każdej sytuacji w oparciu o przekonanie, że ma się odpowiednie możliwości, narzędzia i wiedzę, aby osiągnąć sukces lub wyjść zwycięską ręką z opresji. Zapewne znajdziesz wiele innych definicji, ale każda będzie obrazować takie sytuacje:

 • osoba pewna siebie, wyraża swoje zdanie bez obaw o krytykę,
 • krytykę przyjmuje i wyciąga z niej wnioski,
 • przy występach publicznych bazuje na swojej wiedzy i doświadczeniu, umie zapanować nad tremą i nerwami,
 • nie zwraca zbytniej uwagi na bezpodstawny hejt i obrażanie osób, które w żaden sposób nie mają przełożenia na naszą porażkę czy sukces.

Pytają nas o książki o pewności siebie

W komentarzach i na szkoleniach, często przejawia się temat o treści – książki o pewności siebie.

Teraz pewność siebie jest pewnego rodzaju wyznacznikiem sukcesu w XXI wieku. Wielu ma podejście, że nie ważne co umiesz, jakie masz wykształcenie, jakie kursy i jakie talenty, ale ważne jak potrafisz to realnie wykorzystać.

Brak pewności siebie, to brak rozwoju

Wielu wspaniałych ludzi nie rozwija się, stoją w miejscu ponieważ boją się stawić krok do przodu. Podświadomie ograniczają się tym, że nie są wystarczająco dobrzy, że wiele im brakuje, że są lepsi, którzy zjedli by ich na śniadanie.

Jak zatem pracować nad tym aby być bardziej pewnym siebie i pójść do przodu? Czy książki o pewności siebie mogą cokolwiek pomóc? Oto nasze zdanie.

Kupię 3 książki o pewności siebie i będzie…

Wielu ludzi ma następujące podejście – im więcej książek o pewności siebie przeczytam, tym lepiej. Wystarczy czytać je masowo, a po przeczytaniu 100, będzie się tytanem śmiałości, występów publicznych, przemów, a także duszą towarzystwa.

Nic bardziej mylnego. Po przeczytaniu książki o karate, nie nauczysz się walczyć. Gdy będziesz stosować jakieś chwyty pokazane w książce, nauczysz się jakiejś teorii, może nawet techniki. Gdy będziesz przeglądać je skrupulatnie i powtarzać po setki razy, a w dodatku będziesz mieć do tego partnera, to powiedzmy, że przygotujesz się książkowo na jakiś zestaw sytuacji.

Jednak prawdziwej walki nauczysz się dopiero gdy:

 • stoczysz setki sparingów z wieloma innymi zawodnikami,
 • będziesz trenować różne partie mięśni, żeby zdobyć siłę,
 • będziesz ćwiczyć wytrzymałość, która jest kluczowa w długich walkach,
 • nauczysz się panować nad emocjami,
 • uodpornisz się na przyjmowanie prawdziwych – często bolesnych ciosów.

Wtedy zdobędziesz jakiś poziom, który pozwoli Ci powiedzieć – umiem karate.

To samo z pewnością siebie, na którą składa się cała masa czynników, sytuacji, wymogów związanych z cechami charakteru i wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, których nie da się po prostu wyuczyć, a jedyna możliwość sukcesu w takich momentach, to wyrobiony instynkt.

Czy warto kupować książki o pewności siebie?

Warto. Wiedza pisana jest, była i zawsze będzie podstawą przekazywania informacji. Jednak jeśli chcesz cokolwiek wyciągnąć i zdobyć tę pożądaną pewność siebie, to pamiętaj że samo czytanie, to dopiero początek – może 10%, może 20% sukcesu. Reszta to ciężka praca, analizy, ćwiczenia, masa porażek.

Przygotuj się na to, że na 10 książek, być może 3 okażą się przydatne. Reszta to będą powtórki, parafrazowanie, a często też bezużyteczne lanie wody jakiegoś młodego pseudo specjalisty, który chce zaistnieć pod jakąś huczną nazwą w stylu “Boska Pewność Siebie” (tytuł wymyślony na potrzeby wpisu).

Przeczytaj i takie dzieło, a być może Twoja interpretacja, plus praktyka, okażą się przydatne. Jednak nigdy nie nastawiaj się w ten sposób, że ta konkretna książka już na pewno zmieni Twoje życie i po jej przeczytaniu nagle zagniesz każdego swoją pewnością siebie.

Ćwiczenia pewności siebie

Jeśli już decydujesz się na przeczytanie książki o pewności siebie, to upewnij się, że nie tylko ją przeczytasz, a przestudiujesz. Co to znaczy przestudiujesz?

 • będziesz kreślić, zaznaczać, opisywać notatki,
 • w razie niezrozumienia czegoś, będziesz szukać niewyjawiania w innych źródłach,
 • jeśli w książce są podawane ćwiczenia, wykonuj je skrupulatnie,
 • twórz uwagi, notatki i wracaj do nich, sprawdzając czy je stosujesz.

Tylko taka forma czytania książki o pewności siebie ma jakąkolwiek część. Jeśli idziesz na “ilość” i chcesz czym prędzej przeczytać książkę, to nie ma to większego sensu.

Wiedza praktyczna z pewności siebie

Książki o pewności siebie to początek teorii, praktykę należy zdobywać w boju, czyli w sytuacjach w których taka pewność siebie jest wymagana. Nie bój się konfrontacji i nie unikaj sytuacji w których owa pewność siebie może się ujawniać.

Zachęcam także do brania udziału w warsztatach otwartych na których stosowane są różne ćwiczenia, zabawy i inne aktywności, które motywują do wykorzystywania cech charakterystycznych dla człowieka pewnego siebie.

Warto też wyznaczać sobie różne zadania, małe i duże cele, np: założyć kanał na YT, który pozwoli się przełamać przed kamerą, zapisanie się do organizacji w stylu “Toast Masters”, małe wyzwania w stylu “zapytam się 10 osób na ulicy o coś nietypowego i sprawdzę ich reakcję”. Jest tego cała masa, a każde ćwiczenie, zadanie i cel, będą kolejną cegiełką do poprawy swojej osobowości w kwestii pewności siebie.

Dobre książki o pewności siebie?

Z tych, które warto wziąć pod uwagę, to na przykład (jednak pamiętaj, że coś co może być dla 10 osób ciekawe, dla Ciebie wyda się średnie lub nawet kiepskie i na odwrót):

Potęga Pewności Siebie – Brian Tracy
Co Cię blokuje? Odzyskaj pewność siebie – Kelsey Robert
Potęga podświadomości – Joseph Murphy
Grunt to pewność siebie – Paul McKenna

A może Ty coś polecisz w komentarzu?

pewność siebieAfirmacje do pewności siebie

Poza samymi książkami, polecamy także afirmacje mp3 na Pewność Siebie, dzięki którym możesz w łatwy i szybki sposób zmienić swoje podejście do kwestii związanych z pewnością siebie.

Pozdrawiam Serdecznie i życzę udanej zmiany swojej osobowości!

Odbierz ZA DARMO

 • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
 • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

3 komentarze, też coś dodaj...

 1. No ciekawe ciekawe pisze:

  no ciekawe ciekawe – mnie bardzo brak pewności siebie i chętnie się bliżej przyjrzę takim metodom tym bardziej, że czytam właśnie o nich na forum i cieszy się ona wieloma pozytywnymi opiniami – ciekawe jak na mnie to zadziała.

 2. gość pisze:

  Obudź w sobie olbrzyma – to jedna z lepszych książek o rozwoju osobistym którą przeczytałem 🙂

  • Ćwiczenia na pewność siebie pisze:

   A jakie znacie ćwiczenia na pewność siebie? Mam dość duży problem z pewnością siebie i chciałbym żebyście mi w tym pomogli – podajcie jakieś skuteczne ćwiczenia na pewność siebie – czekam…


Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...