A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

Czy NLP to ściema?

Czy NLP to ściema?
4.5 (90%) 2 votes

Co kilka dekad, lat, a w ostatnim czasie i miesięcy, powstają nowe teorie, twory, klasyfikacje systemów psychologicznych itd. NLP jako pewnego rodzaju nurt, rozwinął się w latach 70, XX wieku i jak podają definicje, jest to uporządkowany zbiór technik neurolingwistycznych, opartych na wyobrażeniach.

Jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z tą tematyką, to neurolingwistyka nic nam nie mówi, zatem w kilku słowach.

Teoria NLP mówi, że

Człowiek jest zaprogramowany w pewne wzorce, które dotyczą naszego myślenia, podejścia i zachowania, praktycznie w każdej dziedzinie życia. Dzięki programowaniu neurolingwistycznemu (neuro – neurony / mózg i lingua – język) możemy na te wzorce wpływać. Dalsze teorie rozwijane są także dodatkowo o mowę ciała, kształtowanie otoczenia aby miało wpływ na dane reakcje ludzi itd.

Ale jak to w praktyce działa, bo dużo tych teorii i opisów. Z czym to się w ogóle je?

Można śmiało powiedzieć, że NLP opiera się w 80% na wyobrażeniach, czyli na sugestii. Tak jak w hipnozie, my sami czy też nasz trener wypowiada słowa w stylu “wyobraź sobie, że…”. Poprzez tego typu ćwiczenia, zadania i zabawy, staramy się wpływać na nasze schematy i determinować je.

Zwalczanie apetytu z NLP

Namacalny przykład – ktoś ma problem z jedzeniem słodyczy, zjada ich zbyt wiele. Jakie są sposoby, żeby pozbyć się tego problemu? No jest ich kilka, można próbować z silną wolą, można próbować odciąć się całkowicie od słodyczy (ale to trudne, bo wystarczy iść do sklepu), można próbować wyrabiać sobie jakiś system kar i nagród, ale można spróbować też z NLP.

Szukamy głębiej i głębiej i okazuje się, że podjadanie słodyczy jest spowodowane czymś konkretnym, jest to pewnego rodzaju nawyk, który wynika ze stresu, z nudów (które też z czegoś wynikają) czy ma inne podłoże psychologiczne (słodycze kojarzą nam się z dzieciństwem, więc każda ich dawka to zastrzyk endorfin).

Zatem próbujemy zwalczyć problem u podstawy. I tu możliwości i pomysłów jest wiele, można na przykład tworzyć sobie tzw. nowe ścieżki postępowania, które będą dążyły do nagrody, jednak omijając słodycze, a można też (co jednak nie jest takie proste), wytworzyć sobie negatywny obraz słodyczy, albo nawet konkretną reakcję organizmu na słodycze (na przykład odruch wymiotny – co jednak brzmi dość ekstremalnie, prawda?). Możliwości są naprawdę ogromne.

Czy NLP to ściema?

Samo NLP nie jest ściemą. NLP jest pewnego rodzaju chwytem marketingowym. Otóż to co jest w NLP, było już wcześniej w hipnozie, autohipnozie i psychologii. Pewni naukowcy, badacze i osoby, które chciały to nieco odciąć od ogólnego nurtu, starały się systematyzować wspomniane techniki tak, aby stały się czymś odrębnym. Okazuje się, że gdy zaczniemy interesować się NLP, afirmacjami, hipnozą, autohipnozą czy nawet medytacją, to dojdziemy do wniosku, że te rzeczy mają ze sobą masę wspólnego, czasem tylko jeden mały (często nieznaczny) punkt się różni.

NLP to szeroka gama produktów, książek, programów biorących pod uwagę praktycznie każdy rodzaj życia, od motywacji, przez szybką naukę, po odchudzanie (jak na przykład system NeuroFTK). To jak dany system czy program zadziała na człowieka, jest zależne od masy czynników, od jego postawy, podatności na sugestię, ale też od tego czy decyduje się na regularną pracę czy nie.

Każdy z nas ma inną postawę co do nowo poznanych technik. Osobiście często spotykam się z sytuacją w której ktoś mówi “kazali nam kłaść się i liczyć od 100 do jednego i powoli oddychać i to było głupie”, co pokazuje niezadowolenie z jednej z najpopularniejszych technik relaksacyjnych, stosowanych na większości warsztatów.

Jeśli ktoś z góry ma postawę “na nie“, to nie stanie się cud i nagle dana technika nie zmieni go na siłę. Trzeba dużej otwartości, podejścia, trochę cierpliwości a z pewnością każdy zauważy wyniki.

A Ty? Jakie masz zdanie o NLP?

Odbierz ZA DARMO

 • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
 • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

5 komentarzy, też coś dodaj...

 1. MIKKON pisze:

  Ja sądze, że to działa zresztą jest wiele badań, które potwierdzają działanie nlp i sugestii.

 2. MonikaJa pisze:

  Nie wiem jak to działa, ale działa. NLP pomogło mi w bardzo wielu codziennych czynnościach. Czytałam na początku Brandlera i sama próbowałam, ale z kimś jest lepiej.

 3. Marek pisze:

  Moim zdaniem NLP może być całkiem dobrym sposobem. Sam jeszcze nigdy tego nie próbowałem i prawdę mówiąc dosyć mało o tym słyszałem ale po przeczytaniu tego wszystkim zastanawiam się nad spróbowaniem. Mam problemy z nadwaga i może dzięki temu uda mi się z nimi uporać

 4. Goblin pisze:

  Ja jestem całkowicie za hipnozą. Kiedyś znajoma namówiła mnie na taka sesje i jestem jej za to naprawdę wdzięczny. Dzięki niej jestem spokojniejszy i dużo łatwiej jest mi się skupić podczas pracy umysłowej


Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...