A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

Co to są mnemotechniki i jak mnemotechniki pomagają się uczyć

Co to są mnemotechniki i jak mnemotechniki pomagają się uczyć
4 (80%) 1 vote

mnemotechniki metody zapamiętywaniaCzy mnemotechnika polega tylko na tym by się czegoś szybko nauczyć? Niezupełnie. Sens mnemotechniki jest taki, żeby coś weszło nam do głowy i żebyśmy mogli to odtworzyć zarówno na najbliższym egzaminie, ale też za 5 lat kiedy ta wiedza faktycznie nam się przyda.

Jak działają mnemotechniki

Z jednej strony chodzi w nich o uporządkowanie elementów, których się uczymy, a z drugiej o nadanie im skojarzeń, często żartobliwych i wręcz trywialnych. Jednak pamiętaj, że mnemotechniki nie ograniczają się jedynie do kartki papieru i długopisu. To przede wszystkim: wierszyki, rymowanki, piosenki, tworzenie trywialnych historii zawierających elementy jakich się uczymy.

W mnemotechnice ważne jest, aby informacja początkowa “zakodowana”, była jak najprostsza do zapamiętania. Jeśli odtworzymy tę informację początkową, to do szczegółów dochodzi się niczym po nitce do kłębka – to działa jak mapa.

Jak zapamiętać kolegów w szkole

Jedną z najprostszych metod jest po prostu nadawanie danemu elementowi jakiegoś skojarzenia. Popatrz:

Kiedyś w szkole, gdy było nas 30 osób, przez pierwsze dni ciężko było się zapamiętać. Wtedy nauczyciel zaproponowała zabawę. Do każdego imienia dodamy sobie jakieś skojarzenie, a wtedy łatwo przypomnimy sobie jak kolega ma na imię. Tak więc:

Adam – to pierwszy człowiek na ziemi. Można było skojarzyć wysokiego, blondyna (który z czasem miał jakże oryginalną ksywkę “Bioły”) jako pierwszego człowieka na ziemi.

Justyna – miała ciemne włosy, skojarzyliśmy ją z polską piosenkarką, Justyną Steczkowską.

Michał – który akurat kichnął, a wszyscy się zaczęli śmiać, dostał skojarzenie “Michał, który kichał”, więc patrząc na niego, przypominało się “gość, który kichał, to…”.

I w ten sposób, po 45 minutowej lekcji, już każdy pamiętał swoje imię.

To była jedna z pierwszych moich styczności z mnemotechniką.

Skuteczność mnemotechnik

Ta jest ogromna. Jeśli dobrze przygotujesz sobie materiał i odpowiednio wykonasz mnemotechnikę, możesz jednego dnia nauczyć się ogromnej masy materiałów. Z czasem ta umiejętność będzie się u Ciebie jeszcze bardziej wyrabiać i jeśli będziesz regularnie pracować z mnemotechnikami, to dojdziesz do perfekcji szufladkowania tak dużych pokładów wiedzy, jak możliwość nauczenia się całej książki w jeden dzień.

Przykłady mnemotechnik

Historie, rymowanki, wierszyki

Najprostszym sposobem na mnemotechnikę jest tworzenie: wierszyków, historii i krótkich rymowanek. Załóżmy, że masz do nauczenia się 4 zagadnień, niech będą to przykładowe słowa: Góry, oko, buty, kwiatek

Stwórz z tym głupią historię rymowankę:

Góry góry, są wysokie

Nie możesz dostrzec ich okiem

Chcesz po nich przejść butami?

Uważaj na łąki z kwiatkami.

Rymowankę zapamiętać jest łatwiej, dlatego nawet jeśli będą to trudne słowa ze słownictwa specjalistycznego, to łatwo je zapamiętasz.


 

Łatwe zapamiętywanie dat

Najlepszym sposobem na zapamiętywanie dat, jest zamiana cyfr na litery. Np. na pierwszą literę cyfry, czyli: 1 – j, 2 – d, trzy – t itd., albo na ich odpowiednik w alfabecie: 1 – a, 2 – b, 3 – c itd.

W tedy 1965 będzie na przykład “jdsp”, zaś 1345 będzie “jtcp”.

Teraz z tych liter stwórz głupie, najgłupsze hasło, które łatwo zapamiętasz, dlatego że ludzie łatwo zapamiętują głupotki.

A więc w 1965 będzie na przykład “jestem doskonałym skoczkiem perskim” – a 1345 “już trzeba ciężko parzyć”.

Pamiętaj tylko skoczka perskiego i ciężkie parzenie. Wyobraź sobie to w swojej głowie, a na egzaminie odtworzysz resztę 🙂

 


Łatwe zapamiętywanie dużych grup materiału – mapa myśli

mapa myśliO ile data na historię czy tabelka z 10 hasłami są łatwe do zapamiętanie, o tyle nauczenie się anatomii człowieka choćby w stopniu podstawowym: układ krwionośny, układ nerwowy, kostny, pokarmowy i limfatyczny, wymaga już nieco zaangażowania. Więc jeśli zdajesz na maturze biologię, to warto przygotować sobie mapę myśli.

O mapach myśli powstało już mnóstwo publikacji, artykułów i opisów. Jednak o co chodzi. Mapa myśli ma być jak prawdziwa MAPA, którą idziesz po ścieżkach do celu.

Zatem weźmy wielką kartkę papieru, najlepiej a3 lub większą, przygotuj wiele kolorów, długopisów i mazaków i zacznijmy rozplanowywać na niej na początek układ pokarmowy.

Wiesz już, że jest on w formie linii, więc narysuj długą linię na środku strony. Na początku, o ile dobrze pamiętam jest jama ustna, przełyk, żołądek itd. Tak więc zaczynając od przełyku, warto go sobie jakoś narysować. Nikt nie oczekuje od Ciebie żeby tam powstał obraz Da Vinci’ego, narysuj jamę ustną jak potrafisz.

Na pewno w książce jest opisane o niej jaką pełni funkcję. Rozdrabnianie pokarmu, nawilżanie go w konkretnym celu itd. Od jamy ustnej narysuj kilka ścieżek na boki, które opisują jej funkcje. Jeśli jest to rozdrabnianie pokarmu, możesz narysować wielką maszynę w postaci ust, która rozwala małe kawałki jedzenia z wielkim hukiem. Przypominam, że takie “głupotki” łatwiej zapamiętasz.

To samo z kolejnymi częściami układu pokarmowego. Gdy dojdziesz do dwunastnicy, narysuj 12 kawałków czegoś co przypomina jelita, opisz jakie to ma funkcje, narysuj je, podkreśl, pokoloruj, wczuj się w rolę.

Przygotowanie takiej mapy myśli zajmie Ci może godzinę, a może 5 godzin, ale z całą pewnością będzie znacznie przyjemniejsze niż monotonne czytanie i powtarzanie po raz kolejny, żeby tylko wykuć na pamięć.

Po odejściu od mapy myśli, okaże się – o kurcze, ja to wszystko pamiętam! I to będzie najlepsza nagroda.

Podsumowując

Pamiętaj, żeby uczyć się niekonwencjonalnymi metodami, bo takie będą najskuteczniejsze. Jeśli robisz to co wszyscy, uczysz się tego co wszyscy, a to pozwala Ci być lepszym od wszystkich.

Powodzenia.

Odbierz ZA DARMO

 • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
 • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

4 komentarze, też coś dodaj...

 1. KierownikMajewski pisze:

  Szczególnie ciekawa i skuteczna jako technika jest Mapa Myśli. Poczytajcie też o mapie osiągania celów – MOC.

 2. Hipnoza do nauki pisze:

  Ja uczę się z nagraniami hipnozy do nauki http://skarbnicazycia.pl/p/1532/329/hipnoza-do-nauki-hipnoza-mp3.html – pomagają świetnie w takiej motywacji do nauki, po jakichś 10 dniach zmieniło się to – że odczuwałam dużą satysfakcję z nauki i efekty pojawiały się znacznie szybciej 🙂
  POLECAM

 3. Mnemotechniki pomagają w nauce pisze:

  Mnie mnemotechniki bardzo pomagają w nauce. odkryłem to na 2 roku studiów i możecie się śmiać ale od tamtej pory nie mam gorszych ocen jak 4 a naprawdę nie uczę się więcej niż na roku pierwszym gdzie leciałem na samych 3 – polecam mnemotechniki do nauki


Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...