A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

Kim jest hiperpoliglota i jak zostać hiperpoliglotą

Kim jest hiperpoliglota i jak zostać hiperpoliglotą
4.5 (90%) 2 votes

nauka językówFilmik który zobaczysz poniżej, na pewno Cię zaskoczy i zadziwi, a jeśli interesujesz się jakimkolwiek językiem obcym, to mówiąc wprost – wyrwie Cię z butów…

Być może będzie to coś, co w końcu zmotywuje Cię do działania.

Jeśli Ci się spodoba i pomyślisz sobie “kurcze, fajnie byłoby nauczyć się przynajmniej 2, 3, 5, a może 15 języków obcych“, to po obejrzeniu tego video, przeczytaj poniższy tekst, w którym wspominam sposób na przyswajanie (wręcz zasysanie) języka obcego.

A wracając do filmiku.

To filmik przedstawiający hiperpoliglotę

Poliglota, to osoba znająca kilka języków obcych, ten hiperpoliglota w filmiku poniżej, zna ich aż 16, między innymi: polski, niemiecki, angielski, włoski, hiszpański, rosyjski, farsi, portugalski, islandzki i kilka innych.

Po małym wprowadzeniu, uczestnicy zjazdu poliglotów, rozmawiają z nim w różnych językach. Polski jest od minuty 6.05 (możesz przewinąć).

Jak nauczyć się wielu języków obcych

Ktoś może sobie pomyśleć: gość jest wybitnie zdolny, że nauczył się aż 16 języków z czego kilka z nich umie biegle, a w pozostałych jest w stanie się porozumiewać. Co do polskiego – chyba nie macie wątpliwości (wszystko ładnie odmienia, czysta wymowa itd.).

Ten sympatyczny Włoch ma 40 lat, aktywnie pracuje zawodowo, a zatem nie jest to stary profesor, który swoje życie spędził w książkach, żeby to wszystko zgłębić.

I mimo wielkiego szacunku do tego pana, można śmiało powiedzieć, że:

 • – nie trzeba być wyjątkowym,
 • – nie trzeba mieć niesamowitych zdolności ani umiejętności,

aby nauczyć się wielu języków.

Dziecko uczy się języka w 3 lata

dziecko uczy się językaZauważ, że małe dziecko potrzebuje do nauki języka około 3 lat. Przez pierwszy rok nie mówi zbyt wiele, ale do 4 roku życia, jest w stanie się komunikatywnie porozumiewać.

A przecież małe dziecko nie uczy się tych wszystkich zasad gramatycznych, nie robi ćwiczeń, nie uczy się z fiszek itd.

Dlatego można sobie założyć, że w 2 – 3 lata, jesteś się w stanie nauczyć dowolnego języka na ziemi (już samo to mnie motywuje).

Język napędza język

nauka wielu języków obcychA teraz kolejny plus nauki języków. Wszyscy poligloci zgodnie twierdzą, że znajomość jednego języka obcego, pomaga i przyśpiesza naukę kolejnego. Wcale nie jest tak, że języki nam się mieszają. Osoba znająca języki obce, jest w stanie łatwiej przełamać się do wielu barier związanych z nauką języka, jest też w stanie łatwiej zrozumieć składnię i bez trudu przyswaja słownictwo.

Osoby, które uczą się języka obcego po raz pierwszy, często mówią “ta i tamta zasada są głupie“, “jak oni w ogóle mogą się tak porozumiewać“, “u nas jest łatwiej”, “kto tak bez sensu wymyślił“. Kiedy z czasem zaczynają się posługiwać tym językiem obcym i to staje się naturalne, okazuje się że nie ma w tym nic dziwnego, trudnego czy nienaturalnego.

Po co uczyć się języków obcych

Powodów i możliwości jest wiele, ale zacznijmy po kolei.

nauka języków do pracyPraca i wyjazdy zarobkowe to oklepany temat, jednak wielu nadal jest tym zainteresowana. Teoretycznie możesz wyjechać do Anglii i tam uczyć się angielskiego, ale zaczynasz od zera, od pracy w fabryce, od sprzątania i od najtrudniejszych prac, które są relatywnie nisko opłacane.

Ludzie patrzą z góry na kogoś kto nie zna ich języka i nie dziw im się – jakie Ty masz podejście do ludzi ze wschodu (Ukraina, Białoruś, Rosja), którzy przyjeżdżają za pracą do nas i nie potrafią przysłowiowego “ani be“.

Ze znajomością języka, zarobisz kilka razy więcej

języki pracaA teraz wyobraź sobie, że to co robisz lub to co chcesz robić w Polsce, w krajach takich jak Dania, Szwecja, Niemcy, USA, Wyspy Brytyjskie i w wielu innych zamożniejszych państwach, możesz robić za 3, 4, a nawet za 10 razy lepsze pieniądze. Jak się mają zarobki 2000 zł, do 20 000 zł?

Nie ważne czy jesteś pracownikiem fizycznym, czy pracujesz w biurze, czy zajmujesz się czymś kompletnie innym – zawsze (podkreślam to) będziesz mieć lepsze warunki, jeśli będziesz znać język danego kraju.

Ale ja nie chcę wyjeżdżać

Mimo to znajomość języka obcego pomaga w wielu innych aspektach. Korporacje z całego świata budują u nas filie, są to firmy które wręcz błagają o ludzi znających języki. Od popularnych takich jak angielski czy niemiecki, przez te egzotyczne typu chiński czy arabski, aż po te które wydają się niszowe, jak węgierski czy islandzki.

Osoby ze znajomością języka obcego – do zagranicznych firm

znajomość języków pracaUmiesz język obcy? Automatycznie lądujesz jako kierownik, brygadzista, dyrektor – ponieważ jesteś osobą, która ma możliwość komunikowania się pomiędzy zarządem, a pracownikami. I nie przejmuj się, że nie masz wykształcenia w tym kierunku – odpowiednie szkolenia i wyjazdy firmowe, zrobią z Ciebie materiał na kierownika.

Mój znajomy pracuje w węgierskiej firmie w Krakowie, która sprzedaje wyroby ceramiczne. Niby każdy zna angielski, ale chcieli kogoś, kto umie węgierski. W związku z tym, że działał w organizacji studenckiej i mieszkał 3 lata na Węgrzech, dostał się do tej pracy, a jego zadanie to przekazywanie poleceń między zarządem a kierownikami niższych szczebli (coś jakby tłumacz). Dodatkowo przerabia niektóre dokumenty firmowe. Zarabia około 5000 zł na rękę, plus premie za wyjazdy i delegacje, a do pracy chodzi na 4, 5 godzin. Poza tym dorabia na korepetycjach (zdziwilibyście się jak wielu ludzi chce się uczyć w Krakowie węgierskiego).

Znasz języki – łapiesz kontakty

Kolejna sprawa to kontakty. Otwierasz biznes, możesz kupić w jednym kraju taniej, sprzedać w innym drożej (tak zawsze było, jest i będzie). Wyobraź sobie, że udaje Ci się nawiązać dobrą współpracę ze skandynawską firmą, która coś Ci zleca (coś co wiąże się z Twoim zawodem). Oni nie oszczędzają na wydatkach, bo wiedzą że u nich w kraju kosztuje to kilka razy drożej, dlatego zgodzą się nawet na oporową cenę w Polsce.

Przyjaciele z całego świata

przyjaciele ze świataJuż znajomość samego angielskiego daje Ci możliwość w miarę łatwego porozumiewania się na świecie. Od Tajlandii, przez Egipt, po kraje europejskie. Oczywiście USA, Australia czy Wyspy Brytyjskie – tych raczej wymieniać nie trzeba.

Na portalach takich jak sharedtalk.com, można poznać ludzi z którymi rozmawiamy na dowolne tematy. Instalujesz darmowego Skype czy MSN i gadasz na żywo  (z kamerką).

To ludzie z całego świata, którzy mogą zaprosić Cię do siebie na wakacje, którzy mogą zaproponować Ci wspólną podróż, którzy zechcą Cię odwiedzić. A jak wiadomo, poznawanie nowych kultur, języków i ludzi, bardzo rozwija.

Dlaczego nie jestem poliglotą lub hiperpoliglotą?

nauka języków obcychPoświęcając 15, 20 czy 30 minut dziennie, jesteś w stanie nauczyć się języka obcego w około 2 lata. Niech będzie to podstawowy stopień komunikatywności. Dlaczego zatem jeszcze nie udało Ci się tego osiągnąć?

 • Brak motywacji? (a po co mi to)
 • Brak pewności siebie? (na pewno mi się to nie uda)
 • Brak zaangażowania i mobilizacji? (zacznę od jutra, za tydzień, w następnym miesiącu…)
 • No właśnie…

I nie jesteś w tym jedyny, bo wielu z nas ma takie problemy. Jednak pomyśl, czy fajnie byłoby znać te 2, 3, 4 a może 10 języków obcych? Jaki to prestiż! Jakie możliwości rozwoju i zarobków! Lepsza praca, lepsze pieniądze, wyjazdy, podróże, nowi ludzie z całego świata – no co tu dużo mówić… Marzenie każdego, kto chce żyć pełnią życia.

Jak się przełamać

Najtrudniej jest zacząć, ale jak mawia pewien polski przedsiębiorca – jak najlepiej coś zacząć? “Po prostu zacząć!”

Nie jutro, nie za tydzień, tylko teraz w przerwie na kawę. Ustalić cel, grafik, plan i działać.

Natomiast w motywacji i mobilizacji warto sięgnąć po niekonwencjonalne sposoby.

Afirmacje do nauki języków obcych

hepika do nauki jezykówWspominaliśmy na naszym blogu o Afirmacjach Hepika do nauki języków obcych. Dziś jest dzień, żeby odświeżyć ten temat, bo jeśli jest dobry sposób na zmobilizowanie swojego mózgu i zaprogramowanie się na 100% nauki wybranego języka obcego, to jest nim właśnie to nagranie, sprawdź TUTAJ. (W linku dokładna prezentacja produktu, którą warto przeczytać).

Od niedawna do pakietu są dodawane ciekawe dodatki (jak nagrania GErelaxis do osiągania stanu ALFA) i parę innych bonusów.

A jeśli nie chce Ci się czytać całej prezentacji, to tutaj jest wersja skrócona i uwaga – TUTAJ kilka sztuk w sporym gratisie do kupienia na sklepie. Nie wiem czy w momencie gdy to przeglądasz coś jeszcze zostało, dlatego pośpiesz się 😉

Pozostaje życzyć udanej nauki dowolnego języka obcego.

Ja wracam do niemieckiego, którego zaczęłam jakieś 3 miesiące temu i już sporo rozumiem i naprawdę wiele potrafię powiedzieć 😉

Odbierz ZA DARMO

 • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
 • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

3 komentarze, też coś dodaj...

 1. Adam Wojnicz pisze:

  Cześć. Co do języków, to ja ostatnio nauczyłem się francuskiego. W dwa lata umiem już naprawdę bardzo ładnie rozmawiać. Wszystkie rzeczy tu opisane są prawdziwe. Polecam wszystkie techniki, które mogą przyśpieszyć naukę języka obcego.

 2. WigWag pisze:

  Ja jeszcze hiperpoliglotą nie jestem, bo umiem dopiero dwa języki, ale mam nadzieję na nauczenie się trzeciego.

 3. Kotin pisze:

  No ja właśnie testuję dokładnie te nagrania Hepiki http://hepika.pl/szybka-i-skuteczna-nauka-jezyka-obcego i muszę powiedzieć, że po 9 dniach testów tych afirmacji do nauki języków obcych są wyniki i to bardzo obiecujące 🙂
  Uczę się znacznie łatwiej i co najważniejsze zapamiętuję 2 razy więcej z czytania czy oglądania ang filmików – POLECAM 🙂 Moja ocena 5/5


Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...