A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

1000 słów angielski

1000 słów angielski
3 (60%) 2 votes

Znajdujesz gdzieś pakiet nagrań czy listę: 1000 słów angielski i zastanawiasz się czy warto z niej skorzystać. Odpowiem Ci na to pytanie.

Niesamowicie popularna metoda ostatnich czasów. Popularna, ale czy skuteczna?

Przeczytaj uważnie ten wpis, a być może zaoszczędzisz wiele czasu, PIENIĘDZY i frustracji. Dlaczego czasu, pieniędzy i frustracji?

Ponieważ nie zmarnujesz ani chwili na bezsensowne klepanie słówek, nie wydasz pieniędzy na zestawy słówek typu wspomniane już 1000 słów angielski, niemiecki czy inny język, no a frustracji zaoszczędzisz sobie, ponieważ się nie zawiedziesz, że kolejna metoda nie zadziałała.

Dlaczego metoda 1000 słów angielski nie działa…

Jeśli nastawiasz się w taki sposób, że odsłuchasz sobie te 1000 słówek, nauczysz się ich w miesiąc, dwa lub trzy i będziesz w stanie cokolwiek rozumieć, to jesteś w dużym błędzie i im szybciej ktoś Cię z niego wyprowadzi, tym lepiej.

Osobiście znam przynajmniej kilku poliglotów w tym jednego, który posługuje się 10 językami. Nikt z nich nie uczył się języka zaczynając od listy słówek. Nasz mózg tego nie lubi i skuteczność tego typu metody jest skazana na porażkę. Dlaczego? Już tłumaczę.

Mózg nie uczy się słówek, tylko “rozumienia”

Wyobraź sobie, że znasz słowa: “do”, “much”, “pretty”, “just”, “thing” które można by przetłumaczyć jako: robić, wiele/dużo, ładne/piękne, tylko/zaledwie, rzecz.

Teraz Cię zasmucę, bo znasz zaledwie jedno znaczenie tych słów. W angielskim prawie każde słowo ma 2,3 a niektóre nawet 10 znaczeń. Czy wiedząc, że słowo “do” oznacza robić, potrafisz przetłumaczyć “do you like me”? Co by to było… robić ty lubić mnie? Zupełnie bez sensu! Tymczasem to proste pytanie: lubisz mnie?

Znając znaczenie słowa pretty i much, potrafisz zrozumieć: pretty much? Czyli, że to znaczy pięknie wiele? Nie, to znaczy: całkiem sporo / dość sporo / wiele.

Jak to możliwe? Otóż w języku angielskim występuje mnóstwo idiomów, czyli zwrotów, które na pierwszy rzut oka brzmią nielogicznie, ale w tym konkretnym zestawieniu tworzą logiczną całość. My też mamy je w języku polskim: z deszczu pod rynnę, robić coś na jednej nodze, kochać coś na zabój. Przyjrzyj się dokładnie tym zwrotom – czy logiczne jest kochać coś na zabój? A mimo to Ty to rozumiesz. Anglik znający słowa “zabój/zabójstwo/zabijać” i “kochać”, pomyśli sobie, że coś tu jest nie tak.


A teraz słowo just, które znaczy: tylko, zaledwie, właśnie, dopiero, natychmiast, przed chwilą, ściśle, po prostu (i parę innych), zaś jako przymiotnik: sprawiedliwy, rzetelny, słuszny.omg

Nie trzeba szukać daleko, bo w codziennej mowie używasz więcej idiomów niż Ci się wydaje. Na przykład mówiąc, że coś jest “całkiem fajne”, czy oznacza to, że dany obiekt jest naprawdę niesamowity? Raczej to coś fajnego, ale zwyczajnego. Skąd zatem słowo “całkiem”, które odnosiło by się do całości?

Ok, dość już filozofii. Podsumowując ten akapit – ucząc się samych słówek, nie osiągniesz nic. Nawet jeśli nauczysz się tego 1000 słów angielskich, to jedyne co Cię spotka to frustracja, że słyszysz pojedyncze słowa, ale kompletnie nie wiesz o co im chodzi.

Co zamiast metody 1000 słów angielski?

Polecam uczyć się bardziej zwrotów niż słówek. Owszem, nie unikniesz w przyszłości uczenia się pojedynczych słów, ale na początku ucz się schematów zdaniowych. Nie musi to być w stylu: mam na imię, mam x lat. Nawet jeśli nauczysz się zwrotów: to jest niebieski długopis, to wiesz już jak wygląda schemat. Następnie ucząc się 100 rzeczowników i 100 przymiotników, możesz powiedzieć znacznie więcej zwrotów: to jest mały kot, tam jest biały dom, etc.

Teraz tylko poszerz skalę możliwości i złożoności zdań.

Samo czytanie słówek i zwrotów jest mało efektywne, dlatego warto słuchać ich wymowy, słuchać ich wymowy w konkretnych zdaniach, powtarzać słówka i zwroty na głos, a także tworzyć z nimi własne zdania. Taka “technika” na początek wystarczy.

Nauka języka to złożony proces, dlatego rób wszystko co możesz, bo każda metoda jest mniej lub bardziej efektywna.

Gorąco polecam afirmacje językowe (dla osób którym zależy na szybkiej nauce z totalną immersją). Prezentację możesz znaleźć tutaj, zaś jeśli chcesz poczytać o afirmacjach językowych, polecam poczytać te wpisy:

Nauka angielskiego w domu

 

(Nie)zwykły sposób na szybką naukę języków obcych

Nauka języka obcego zagranicą w 3 miesiące?

 

Odbierz ZA DARMO

 • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
 • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

3 komentarze, też coś dodaj...

 1. Riotka pisze:

  Aż chce się zacząć uczyć języków :0 U mnie jest z tym strasznie słabo i właśnie ten artykuł dał mi troche do myślenia. Może czasami w wolnej chwili wezmę się za szlifowanie angielskiego…myślę, że takie uczenie sie zwrotów jest dobrym pomysłem bo dzięki nim będę mogła się z kimś chociaż odrobinę porozumieć jeśli będzie taka potrzeba

 2. Anita Rozenek pisze:

  A ja uczę się po prostu oglądając filmy obcojęzyczne z napisami. Ale myślę, że wprowadzę te porady zawarte w artykule bo to może o wiele zwiększyć mój zakres wiedzy. Lubię uczyć się języków, to dla mnie sama przyjemność i sposób na relaks

 3. Ziemowit pisze:

  To święta racja, że lepiej uczyć się zwrotów, a nie pojedyńczych słówek. O wiele łatwiej jest mi zapamiętać cały zwrot niż samo słówko. A poza tym tak jak jest powyżej napisane, jedno słowo może mieć bardzo dużo znaczeń i jeszcze gorzej to zapamiętać


Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...