A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?

1000 słów angielski – hit czy mit?

1000 słów angielski – hit czy mit?
4.6 (92.5%) 8 votes

Mnóstwo kursów, mini kursów, list e-mailowych, filmików na YT kuszą Cię czymś co wydaje się bardzo ciekawą propozycją? Banery o treści 1000 słów angielski – są jednoznaczne i mówią, że wystarczy nauczyć się 1000 najpopularniejszych słów angielskich, żeby w miarę swobodnie dogadać się w tym języku, czy aby na pewno? Sprawdźmy to.

1000 angielskich słów a znaczenia zwrotów

Załóżmy, że przeglądasz te 1000 angielskich słów i uczysz się ich na blachę w ciągu miesiąca. To dużo? Jakieś 34 słowa dziennie, zatem nie jest to bardzo dużo i miesiąc intensywnej nauki, powinien załatwić sprawę.

Tak więc znasz słówka takie jak: “how“, które oznacza “jak“, znasz słówko “are” które oznacza “być” w drugiej osobie i słówko “you” które oznacza “ty“. Zatem bardzo prosto zrozumieć, że how are you oznacza słowo po słowie: jak jesteś Ty, zatem pewnie jest to pytanie: kim jesteś? Ot cała filozofia.

No właśnie nie!!!

How are you, to zwrot powitalny, który można porównać do naszego jak się masz, co słychać, jak leci. Angielski jest językiem bardzo różnym od naszego, składa się w dużej mierze z idiomów. Gdybyśmy chcieli tłumaczyć zdania słowo po słowie, to wyjdzie nam kompletny miks i w większości przypadków nie będziemy wiedzieli o co tak naprawdę chodzi. Oto kilka przykładów:

I would like to, tłumacząc słowo po słowie: ja, bym lubił do… Czy na tej podstawie ktoś może się domyśleć, że chodzi o “chciałbym“? Bo to właśnie oznacza ten zwrot.

I can’t stand this song, słowo po słowie: ja nie mogę stać to piosenka? Czyli, że ta piosenka jest tak fajna, że gdy gra to nie mogę ustać w miejscu? Wręcz przeciwnie, I can’t stand, oznacza “nie znoszę“.

A teraz coś kompletnie z innej galaktyki: I object to the way you look at me. Co to może być? Ja obiekt do droga ty spojrzenie/wygląd na mnie… Bez znajomości tego zwrotu, nawet nie starałbym się go tłumaczyć. A oznacza to mniej więcej: Nie życzę sobie, żebyś tak na mnie patrzył /patrzyła. Można to sobie ułatwić: the way – to jest droga, ale też rozwiązanie, czyli sposób. Object jest tutaj czasownikiem – mieć obiekcje, sprzeciwiać się, protestować (często używane w sądach w amerykańskich filmach).

Teraz to wydaje się jasne, jednak dla kogo, kto zaczął angielski od wykucia 1000 słów angielski, raczej nie będzie w stanie tych i setek innych zwrotów przetłumaczyć i zrozumieć.

Angielski – jedno słowo, wiele znaczeń

W angielskim niektóre słówka mają po kilkanaście, a są i takie które mają po kilkadziesiąt znaczeń. Różnych znaczeń. Słówko “cut” ma ich bardzo wiele i jest jednocześnie rzeczownikiem, czasownikiem i przymiotnikiem. Nie jest to wyjątek. Praktycznie każde słowo angielskie ma minimum 2 – 3 znaczenia. Ucząc się jednego znaczenia w oparciu o 1000 słów angielskich, prawdopodobnie poznasz tylko jedno z nich. To kolejny argument, aby patrzeć na tę metodę z przymrużeniem oka.

1000 słów angielski i abstrakcja…

To bardzo ważna rzecz. Zawsze wtedy, gdy będziesz uczyć się jakiejkolwiek listy słówek, nie rób tego “na sucho”, bo gdy nauczysz się 20 słów, bez przykładów i bez przećwiczenia ich, to w najlepszym wypadku zapamiętasz tylko ich tłumaczenie i nie będziesz w stanie ich używać w codziennej rozmowie. W najgorszym wypadku zapomnisz zdecydowaną większość i cały wysiłek pójdzie na marne.

Jakie jest rozwiązanie?

Zamiast 1000 słów po angielsku, ucz się zwrotów

To pierwsza zasada. Zwrot jest żywy i konkretny. Jeśli nauczysz się how are you, to wiesz, że w danej sytuacji jest on odpowiedni. Nauczysz się też kilku odpowiedzi na niego i wyobrażenie tego zwrotu będzie żywe – nie abstrakcyjne jak samo słówko. Naukę samych słówek często porównuję do nauki wzorów matematycznych bez rozwiązywania zadań. To samo z angielskim. Jeśli odpowiednio nie przećwiczysz i nie wczujesz się w sytuację ze słowami czy zwrotami, to zwyczajnie się ich nie nauczysz.

Zmasowany atak na naukę angielskiego

Wiele kursów angielskiego, proponujących nowoczesne podejście do nauki języka (na przykład Enlinado, który szczerze polecam), uwzględniają że do skutecznej nauki języka obcego wymagane jest: gadanie (słuchanie i mówienie), oglądanie materiałów video, słuchanie, pisanie, czytanie… Czyli wszystko to co robi się w żywym języku. Jeśli któraś z tych kwestii zostanie pominięta lub potraktowana gorzej, to ucierpi na tym Twoja nauka.

Nie trzeba specjalistycznych kursów czy urządzeń za setki czy tysiące złotych, wystarczy systematyczność i chęci, aby obcować z angielskim.

REKLAMA


Enlinado

Przetestuj kurs angielskiego Enlinado. Enlinado to takie podejście do języka angielskiego, które uwzględnia naukę angielskiego w sposób naturalny na tyle an ile to możliwe w środowisku NIEanglojęzycznym. Autor przedstawia metody, techniki i porady na to aby:

  • zyskać darmowych nauczycieli native speakerów w internecie i w okolicy,
  • łatwo przyswajać praktyczne zwroty z języka angielskiego,
  • aby przełamać wszelkie bariery związane z mówieniem,
  • aby nauka tak naprawdę była czymś naturalnym i nie kojarzyła się z typowym procesem uczenia się.

Podsumowując

Wybierając pakiet czy kurs 1000 słów angielski, nie nauczysz się języka jeśli uwzględnisz tylko i wyłącznie naukę tych słów na pamięć. Musisz uczyć się żywego języka, brzmienia tych słów, ich połączenia z innymi wyrazami, a do tego należy uwzględnić też inne kwestie takie jak rozmowa, słuchanie, pisanie, ale przede wszystkim wspomniana rozmowa (słuchanie, mówienie i ogólna interakcja).

W ten sposób, możesz nauczyć się angielskiego już w 6 miesięcy do poziomu komunikatywnego – nie ma w tym nic nadzwyczajnego i każdy z nas jest w stanie to osiągnąć.

Powodzenia.

Odbierz ZA DARMO

  • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
  • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...