A Ty jaki masz sposób na bycie szczęśliwym?
Afirmacja
4.8 (96%) 5 votes

Czym jest i jak z niej korzystać? A mowa oczywiście o afirmacji

afirmacja pytaniaNa tej stronie znajdziesz prawdopodobnie wszystkie odpowiedzi związane z afirmacjami. Dowiesz się:

  • czym jest afirmacja,
  • jak działa afirmacja,
  • jak samodzielnie tworzyć afirmacje (czy warto to robić?)
  • jakie są najskuteczniejsze rodzaje afirmacji,
  • i kilka innych ciekawostek pobocznych.

Zapraszam do udanej lektury i dokładnego przeczytania 😉


Afirmacja z łacińskiego to affirmare, co oznacza “zgadzać się na coś”, “potwierdzać”, ale także “zatwierdzać” i “akceptować”. To nic innego jak godzenie się na coś i uznanie tego za dobre – korzystne dla nas.

Jednak afirmacja to coś więcej…

Dobra afirmacja, może stać się naszym życiowym przekonaniem, które wręcz prowadzi nas “za rękę”. To coś takiego, co siedzi głęboko w Twojej głowie i determinuje Twoje zachowania, decyzje, cele i ogólne postępowanie.

Zazwyczaj “działamy” w taki sposób jak:

  • nauczyli nas nasi rodzice,
  • jak sami nauczyliśmy się z naszych doświadczeń,
  • w zależności od tego jak wpłynęło na nas środowisko,

Oczywiście tych zależności jest więcej, ale te są podstawowe. Jak to dokładnie działa i jak się na nas przekłada? Na przykład tak:

Dziecko z ubogiej rodziny, które całe życie było utwierdzane w tym, że życie jest ciężkie, że bogaci ludzie są z natury źli (wyzyskiwacze), że bogactwo jest czymś jakby przywilejem, które jest niczym loteria dla tych, którzy mają szczęście…

Jak myślisz, jaki schemat myślowy ma taki człowiek? Zapewne ciężej jest mu się wybić, niż komuś, kto miał wpajane, że dobrobyt to ciężka praca, stała nauka, rozwój, poznawanie nowych ludzi, dawanie od siebie 110%.

Czasem wystarczy jedno zdanie

jak działają afirmacjeCzasem afirmacja może być tak silna, że wypowiedziana w odpowiednich okolicznościach, może wywrócić nasze życie o 180 stopni i POPRAWIĆ JE. Tak więc czym dokładnie jest ta afirmacja? (poza definicją, nie mamy jeszcze jednoznacznej odpowiedzi).

Otóż afirmacja w najprostszym znaczeniu jest “przekonaniem”, lub wręcz “utwierdzeniem” się w czymś, co bierzemy za pewnik. Szczególnie mocno przejawia się to (niestety) w złych przekonaniach. W naszym życiu jest mnóstwo złych przekonań, które przejawiają się na co dzień:

– jestem słaby z przedmiotów ścisłych, dlatego nie lubię matematyki.

Nie umiem matematyki ;(

nauka matekatyki afirmacjeByć może ktoś kiedyś dawno temu, powiedział Ci, że nie masz głowy do matematyki i to tak silnie utkwiło Ci w głowie, że zamiast przezwyciężyć trudność i nauczyć się poszczególnych zagadnień (krok po kroku, dziesiątkami rozwiązanych zadań i ćwiczeniami), wolisz usprawiedliwiać się wewnętrznie, że to i tak nie ma sensu, bo nie masz umysłu ścisłego. Bzdura!

Mam złą przemianę materii

A może masz taki problem, że cały czas powtarzasz sobie “mam złą przemianę materii” i pomimo marzeń o wspaniałej sylwetce, ciągle wracasz do niezdrowego żywienia i odpuszczasz ćwiczenia, bo “przecież to i tak nic nie da”. To także przykład przekonania, czegoś co mocno utwierdzasz w sobie z każdą kolejną porażką.

Pozytywna afirmacja

Było o złych afirmacjach, to może teraz przykład dobrej.

Łatwo nawiązuję znajomości” – jeśli masz o sobie takie przekonanie, to prawdopodobnie nie dotyczy Cię blokada, która występuje u ludzi nieśmiałych. Takie podejście ułatwia wiele spraw w życiu, od pracy, przez szkołę, aż po poznanie partnera. Głęboko wierzysz, że nawiązanie nowej znajomości (przełamanie lodów) jest dla Ciebie proste i unikasz wszelkich wpadek, które zdarzają się osobom niepewnym siebie.

Afirmacja zmienia Twoje przekonania

afirmacjeOkazuje się, że dzięki odpowiednim zabiegom, możesz zmienić swoje przekonania. Możesz zdominować wady, uwypuklić zalety a nawet wprowadzić do swojej podświadomości całkiem nowe nawyki.

Dla przykładu – jeśli masz problem z bałaganiarstwem, odpowiednia afirmacja może sprawić, że będzie dbać o porządek.

Może brzmieć na przykład tak: odkładanie rzeczy na swoje miejsce, pomaga mi żyć w harmonii, a codzienne czynności są przez to łatwiejsze.

Prosta, ale bardzo konkretna afirmacja, która może wiele pomóc, jeśli zastosujesz ją odpowiednio.

Jak stworzyć własną afirmację?

Jest mnóstwo zasad co do tworzenia afirmacji. Te zasady są ściśle związane z naszą psychologią. Jedną z takich głównych zasad jest unikanie zaprzeczeń.

Na szkoleniach NLP czy coachingu zawsze pada takie ćwiczenie, które ma pokazywać ludziom aby nie koncentrować się na problemie, tylko na rzeczach jakie mają go wyeliminować. To ćwiczenie brzmi mniej więcej tak:

spróbuj nie wyobrażać sobie wielkiego, różowego słonia. Staraj się NIE myśleć o jego wielkich uszach i absolutnie nie zastanawiaj się nad tym jak wygląda jego długa trąba.

afirmacja różowy słońI jak Ci poszło? Zapewne widzisz tego właśnie słonia – mało tego, widzisz wspomniane detale.

Podobnie jest w wielu codziennych sytuacjach w naszym życiu. Mama idąca z dziećmi ulicą, oznajmia im “tylko nie wychodzimy na ulicę”, “nie wolno wam wychodzić na jezdnię“. Dzieci wyobrażają sobie podmiot tego stwierdzenia, jego główną część, czyli jezdnię. W małej wyobraźni rodzą się wizualizacje “co by było, gdyby wyjść na jezdnię, a co tam jest takiego ciekawego?”

A przecież można by to zdanie zamienić na przykład na takie: “pamiętajcie, że idziemy chodnikiem“.

Zamiast “nie oddalajcie się ode mnie“, warto powiedzieć “trzymajcie się blisko mnie“, albo jeszcze lepiej “trzymamy się wszyscy razem“.

Afirmacja to czysta psychologia – to sugestia

Odpowiednio skomponowana afirmacja, może być tak silna, że już po jednym jej “zaszczepieniu” w odpowiednim stanie, może zacząć na nas silnie oddziaływać. Wyobraź sobie, że wszystkie Twoje złe przekonania, które masz głęboko w swojej podświadomości, mogą zostać odmienione, ale jak? Czy wystarczy dobrać sobie afirmację / sugestię i po prostu ją powtórzyć? Gdyby to było takie proste, to wystarczyłoby powiedzieć sobie na przykład tak:

Jedzenie zdrowych rzeczy i sport, pomagają mi osiągnąć moją wymarzoną sylwetkę…

I co, niby od tego schudnę?

A może:

Regularna nauka, pozwala mi przyswajać materiał którego się uczę, a dzięki temu zdaję egzaminy…

To wszystko? Czy dzięki temu można być prymusem w szkole czy na uczelni?

To może:

Mam pewność siebie, która pomaga mi nawiązywać nowe znajomości w codziennym życiu…

I od tej pory osoba nieśmiała staje się demonem towarzystwa?!

Afirmacja obijana przez logikę

afirmacjaNiestety, afirmacja / sugestia nie trafi tak łatwo do najgłębszych zakamarków naszej podświadomości, bo dostępu do nich strzeże logika.

Ludzie z natury nie lubią zmian. Tak jak jest teraz – może nie najlepiej, ale “jakoś leci”, więc po co kombinować i wychodzić poza strefę komfortu? Kiedy mówisz sobie, że jedzenie zdrowych rzeczy daje zdrową sylwetkę, to podświadomość to odbija i mówi Ci: “człowieku, co Ty w ogóle gadasz, przecież ty lubisz dużo, tłusto i niezdrowo – to jest dla ciebie smaczne, dlatego nie kombinuj…

Gdy mówisz sobie, że łatwo nawiązujesz znajomości, to lewa półkula od razu się uruchamia i cenzor podświadomości krzyczy: “gdzie – jakie nowe znajomości?! Chcesz się ośmieszyć? Ci ludzie dookoła tylko czekają aby potknęła ci się noga…

Do cholery, jak wyjść ze schematu?

Jak się uwolnić od takiego działania?

Otóż kluczem jest “sposób” podawania afirmacji.

Tutaj rodzajów jest masa:

afirmacje podprogowe, które są podawane jako “błyski” niezauważalne dla świadomości. Są programy, które uruchamiają dana sugestię, a ta na przykład miga nam na monitorze. Naszym zdaniem ten rodzaj nie jest aż tak skuteczny.

afirmacje czytane, które odbiorca ma za zadanie powtarzać w “nieskończoność” i wpoić je sobie do głowy. Skuteczność jest niesamowicie niska. Afirmacje czytane wielokrotnie, często prowadzą do frustracji, bo im więcej je wypowiadamy, tym częściej są odbijane (w stanie normalnego czuwania). To tak jak z uczeniem się na pamięć i nierozumieniem uczonego tekstu. Potrafimy wyrecytować go jak papuga o każdej porze dnia i nocy, ale kompletnie nie wiemy o co chodzi i dlaczego tak jest.

afirmacje w formie dźwiękowej, osłuchiwane na słuchawkach. Afirmacje mp3 są prawdopodobnie najskuteczniejszymi z afirmacji. Ich niesamowitą bronią jest “stan alfa” i nieangażowanie logiki.

Znasz ten stan tuż przed snem, kiedy nachodzą Cię już senne “wizje”, często masz głupie wyobrażenia, przemyślenia, a nawet odbierasz błędne sygnały zmysłowe? To moment w którym logika się wyłącza.

Może zdarzyło Ci się kiedyś, że w takim stanie ktoś coś do Ciebie mówił, ale wasza rozmowa nie była zbyt konkretna. Na przykład ktoś pytał się “gdzie są klucze”, a Tobie zdarzyło się odpowiedzieć coś kompletnie z księżyca, na przykład “klucze są w lodówce”… “gdzie są klucze?!”, “no w lodówce!!!”.

Cenzor się wyłącza

afirmacje stan odprężeniaLogika zasypia, cenzor sugestii zasypia. W takim stanie myślenie krytyczne ogranicza się do minimum.

Jest to charakteryzujący się głębokim odprężeniem stan alfa, a być może nawet i theta (tutaj możesz poczytać o falach mózgowych nieco więcej). W podobne stany wprowadzają nas hipnotyzerzy, czy też psychologowie – mamy się odprężyć, otworzyć, zaufać i wpuścić sugestię głęboko do podświadomości.

Jeśli w tym stanie usłyszysz, że możesz unosić się nad ziemią, to prawdopodobnie w Twojej głowie będziesz lewitować. Jeśli usłyszysz, że cecha “uporządkowania” i dbania o porządek pomoże Ci w życiu, to każda sytuacja w której do wyboru będzie: posprzątać rzeczy rozrzucone na podłodze lub zostawić je tak jak są, będzie oczywista – sugestia zdeterminuje Twoje zachowanie i posprzątasz te rzeczy.

Tak działa afirmacja

Afirmacje mp3 NIE ANGAŻUJĄ innych zmysłów. Całość ogranicza się do najbardziej czułego i niezbędnego zmysłu, czyli słuchu. Świadomość jest usypiana przez relaksacyjne dźwięki w tle, dlatego afirmacje dochodzą głęboko i działają skutecznie.

Przetestuj afirmacje mp3 na własnej skórze

Jeśli ktoś chciałby sprawdzić niesamowitego działania afirmacji mp3, może nabyć pakiety afirmacji, które proponujemy. Na przykład pakiet aż 5 afirmacji mp3 Hepika, na które masz 2 tygodnie do przetestowania. Jeśli w tym czasie afirmacje nie zaczną oddziaływać na Twoje życie i nie naprawią wielu jego aspektów, to otrzymasz zwrot pieniędzy.

Afirmacje premium, które nie występują w pakiecie podstawowym, możesz znaleźć także na sklepie SkarbnicaZycia.pl w dziale afirmacje.

Filmik motywacyjny o afirmacjach

A jeśli chcesz poczytać więcej ciekawostek na temat afirmacji, to koniecznie sprawdź kategorię afirmacje.

 

Odbierz ZA DARMO

  • próbka Dziennika Afirmacji Hepika (10 pierwszych rozdziałów, aż 34 strony),
  • mini-kurs "Jak Tworzyć Własne Afirmacje,
Zgadzam się z Polityką Prywatności
Afirmacje Hepika

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...

Prawo przyciągania

Witam Cię serdecznie w kolejnym wpisie na moim blogu. Dziś ...

Dlaczego warto korzy

Jeśli już korzystasz z Dziennika Afirmacji Hepika to chce Ci ...

Dziennik Afirmacji H

Witaj Dzisiejszy wpis poświęciłem, aby opisać coś co stworzyłem specjalnie z ...

Jak tworzyć własne

Witaj na prawdopodobnie najpopularniejszym blogu dotyczącym afirmacji, czyli blogu Hepika. ...

Jak pokonać problem

Każdy z nas na pewno zna to uczucie, kiedy wszystko ...